MVCSHARP Ailesi ile yazılım geliştirmeye dair makaleler

ASP dot net MVC 4 WebGrid

Merhaba arkadaşlar;

Konuya girmeden önce bir hazırlık yapalım, Görüntülenecek bir liste lazım smiley  sizin zaten listeniz varsa liste üzerinden deneyebilirsiniz. 

Liste Yapısı

Listemizi oluşturduk ve doldurma işlemimizi de gerçekleştirdiğimize göre listemizi aşağıdaki gibi return edebiliriz no

Return Liste

Evet arkadaşlar sıra geldi View kısmında webgrid oluşturmaya

WebGrid Oluşturma

Arkadaşları yukarıda ilk satırda modelimizi tanımladık alt satırda ise yeni bir webgrid nesnesi oluşturduk. Parametre olarak "Model.KullaniciListesi" ve "rowsPerPage : 30" ibarelerini görmektesiniz. İlk parametremiz oluşacak tablomuzun veri kaynağı, ikinci parametre olan rowsPerPage ile ise sayfa başı kaç satır gösterileceğini belirtiriz. Web grid için daha bu ve benzeri bir çok özellik kullanabiliriz.

WebGrid Html

Evet arkadaşlar şimdi oluşturacağımız tablomuzun özelliklerini belirleyebilir ve hangi alanları göstereceğimizi belirleyebiliriz. Direk grid.Column ile devam etmek istiyorum zaten diğer alanların yanına açıklama satırlarını yazdım. 

Arkadaşlar grid.Column özelliğini birden çok yöntem ile kullanabilirsiniz yukarıdaki kullanım şeklinde ilk aldığı değer veri kaynağındaki alan ismidir.(Listemizdeki alanlar). İkinci kısım ise alanlarımızın başlıklarıdır.

Tablo

Yukarıdaki tabloda düzgün gözükmesi açısından biraz css kullandım. Gördüğünüz gibi listemiz başarılı bir şekilde sayfamızda görüntülenmektedir.  Ek olarak canPage ( Sayfalama özelliği) canSort (Sıralama özelliği) ve defaultSort (Varsayılan Sıralama İşlemi) özelliklerini bilmekte de fayda var derim. canPage ve canSort'un defaul değerleri true olarak gelir.

defaultSort

Umarım faydalı olmuşumdur. Bir başka makalede görüşmek üzere wink

Facebook Üzerinden Yorumlar